Ziņas Uz sarakstu

Sākam 2019. gada tiešraides no mazo ērgļu ligzdām

Jau astoto gadu Latvijas Dabas fonds pieslēdz tiešraides no aizsargājamo putnu ligzdām, un jau otro gadu projekta "Mazā ērgļa aizsardzības nodrošināšana Latvijā" ietvaros tiek nodrošinātas divas tiešraides no mazo ērgļu ligzdām. 

Viena no ligzdām atrodas Zemgales rietumu malā. Tā ir atrasta 2018. gadā, kad ērgļi ligzdoja sekmīgi – ligzdu atstāja viens jaunais putns. Taču, kā atklāja pētnieki, savu pirmo lidojumu uz ziemošanas vietām tas nepiedzīvoja – 2019. gada sākumā jau pieauguša jaunā putna atliekas tika atrastas uz zemes aptuveni 100 metru attālumā no ligzdas. Ligzda ir būvēta eglē 17 metru augstumā, stabilā trīs žuburu žāklē. Pēc novietojuma tā ir vērtējama kā tipiska mazo ērgļu ligzda – aptuveni puse no visām mazo ērgļu ligzdām Latvijā atrodas eglēs, un liela daļa no tām ir būvēta šādās vietās, kur stumbra lūzuma vietā zari ir izveidojuši vairākas jaunas galotnes. Spriežot pēc ligzdas izmēriem un materiāla stāvokļa, ligzda ir vismaz piecus gadus veca. Kameras sistēmu pie šīs ligzdas izvietoja Jānis Ķuze un Jānis Rudzītis ar Jāņa Kažotnieka un Renātes Kvieses atbalstu.  

Otra ligzda arī atrodas Zemgalē. Tā ir zināma kopš 2017. gada jūlija, kad tajā konstatēts viens jaunais putns. Ligzda būvēta bērzā aptuveni 20 metru augstumā. Spriežot pēc ligzdas materiāla, tā ir vismaz piecus gadus veca (apakšējās daļas jau ir daļēji sadalījušās). Tiešsaistes kameras sistēma šajā vietā ir izvietota 2018. gada pavasarī. Vēlāk, ligzdošanas sezonas laikā, ligzdā uzturējās mazo ērgļu pāris, tomēr ligzdošana netika uzsākta. Kameras sistēmu pie šīs ligzdas izvietoja Jānis Ķuze un Jānis Rudzītis, tās uzturēšanā ir palīdzējuši arī Valdis Lukjanovs un Ģirts Strazdiņš.

Ligzdas var skatīties šajā mājaslapā, kā arī: 

Apspriest ligzdās notiekošo un uzzināt jaunumus var Dabasdati.lv Forumā un Loodukalendar.ee Forumā angliski.

TV sižets par tiešraides kameru sistēmu ierīkošanu pie mazā ērgļa ligzdas: